"Zgromadzenie Księży Misjonarzy zostało założone przez św. Wincentego a Paulo w 1625 roku we Francji. Jeszcze za życia założyciela w roku 1651, na życzenie królowej Marii Ludwiki Gonzagi [żona króla Władysława IV, a następnie króla Jana Kazimierza - EK], przybyła do Polski pierwsza grupa misjonarzy. [...] W 1677 roku misjonarze osiedlili się w Chełmnie, a w 1682 roku w Krakowie [...]. Bezpośrednio przed I rozbiorem Polski w 1772 roku [polską - EK] Prowincję tworzyło 30 domów i 252 misjonarzy [...]" - czytam w monografii ks. Wacława Umińskiego Polska prowincja Zgromadzenia Księży Misjonarzy w latach 1918-1939 (Kraków 2009, s. 29-31).
Książkę tę podarował mi ksiądz Tomasz - dyrektor Archiwum Zgromadzenia Księży Misjonarzy w Krakowie - i jest ona moim głównym źródłem wiedzy o misjonarzach, którzy jako następni, po Bilajewiczu, Ghice i ks. Mańkowskim, zajęli się losem mojego Dziadka (na zdjęciu fasada krakowskiego kościoła pw. Nawrócenia św. Pawła na ulicy Stradomskiej, źródło www.panoramio.com). Dowiaduję się z niej dalej, że w czasach rozbiorów większość placówek misjonarskich uległa kasacie, a Kraków stał się główną siedzibą polskiej Prowincji św. Wincentego a Paulo. Misjonarze zajmowali się ewangelizacją ubogich, opieką nad sierotami wojennymi (stąd może pomysł umieszczenia u nich małego Azjaty), a od początku XX w. prowadzili również duszpasterstwo wśród Polonii w Brazylii i w Stanach Zjednoczonych. Nic więc dziwnego, że młody ksiądz Kaing-ba snuł plany o wyjeździe do Ameryki Południowej. Tymczasem jednak podjął naukę najpierw w filii gimnazjum św. Jacka w Krakowie, a następnie w gimnazjum Księży Misjonarzy. W dniu 11 czerwca 1921 roku uznano go "dojrzałym z postępem dostatecznym do studjów na Uniwersytecie"...
W alfabetycznym "Spisie księży misjonarzy pracujących w Polsce i za granicą w latach 1918-1939" (Umiński, op. cit.), liczącym 448 nazwisk, Kaing-ba figuruje na s. 278; jako dzień powołania podano 27 IX 1917, data ślubów to 27 XI 1919, a data święceń - 22 VII 1924.
Dyplom ukończenia przez Kaing-bę studiów w Instytucie Teologicznym opatrzony jest datą die 23 mensis Octobris 1924.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz